Webinář o rizicích pro fyzické a duševní zdraví při home office

Společně s Iniciativou práce na drátě uspořádal náš odborový svaz webinář Jak zdravě pracovat z domova. Vedli jej svazový inspektor a psycholog.


Práce z domova se během dvou let stala normální a to nejen pro zaměstnance IT a komunikací. Kromě výhod jsou s ní stejně jako s každou prací spojená i rizika pro naše fyzické a duševní zdraví.


Jaká jsou největší rizika během práce z domova pro vaše fyzické zdraví? Jaké by mělo být vaše vybavení pro práci z domova? Co by nám měl zaměstnavatel poskytnout? Na tyto a další dotazy se snažil odpovědět náš svazový inspektor bezpečnosti práce Miroslav Zajíc.
Jak se vypořádat s neosobností komunikace? Co s osamělostí a s nedostatkem sociálního kontaktu? Na co si dát pozor při hybridním (flexibilním) modelu práce z domova a co dělat jinak, když jste doma (téměř) stále? Jaká jsou další psychická rizika při práci na HO? Takové byly otázky pro psychologa a terapeuta Dalibora Špoka.


Účastníci se mimo jiné dozvěděli, že:


…naše potřeby v oblasti bezpečnosti práce se na home office změnily a je třeba je znovu definovat.
…pod bezpečnost práce by mělo spadat i duševní zdraví.
…zaměstnavatel má odpovědnost poskytnout dobré pracovní podmínky, a i to skrze správné vybavení a informování o bezpečnosti.
…i my můžeme něco dělat a máme právo si každé dvě hodiny odpočinut při práci s počítačem.


Webinář je součástí výzvy za #fairhomeoffice, kterou můžete podepsat ZDE