Petice proti propouštění bez udání důvodu

Pokud také nesouhlasíte s návrhem na přijetí právní úpravy, která umožní zaměstnavatelům propouštět zaměstnance bez udání důvodu, můžete podepsat petici. Najdete ji v odkazu, kde je elektronicky i ke stažení ZDE


Návrh na přijetí právní úpravy, která umožní zaměstnavatelům propouštět zaměstnance bez udání důvodu se objevil v lednu 2024 v doporučeních Národní ekonomické rady vlády (NERV). Propouštění bez udání důvodu otevírá dveře např. k posílení diskriminace na trhu práce, vyhazování z politických či dalších důvodů a celkově nepřijatelně ohrožuje postavení zaměstnanců a zvyšuje jejich nejistotu.


V současné době zákoník práce umožňuje propustit zaměstnance, který špatně vykonává svoji práci nebo porušuje pracovní kázeň. Lze také propustit zaměstnance v důsledku opodstatněného zrušení pracovního místa. Poctivý zaměstnavatel nepotřebuje další úpravy zákoníku práce. Potřebuje je zaměstnavatel, který chce lidi vyhazovat z osobních důvodů – kvůli antipatiím, odlišným politickým názorům, sexuální orientaci, etnicitě nebo plánovanému založení rodiny ze strany zaměstnance. Tomu musíme zabránit.