Akce červen 2017

Oplanská školička orientace v přírodě a turnaj v pétanque 

Trpělivá hra pro všechny, kdo mají „koule“
Když jsem se naposledy účastnil akce SOBSA (turnaje ve squashi na pražském Chodově), kde to byl samý světový šampion a velmistr, rozhodl jsem se, že nic nepodcením a na další akci, kterou měl být turnaj v pétanque na Vyšehradě se náležitě připravím. Takže jsem zapnul youtube a sledoval různá videa. Cítil jsem se zhruba stejně bezmocně jako na squashovém turnaji. S pocity beznaděje jsem tedy v sobotu časně ráno vyrazil směr Staré purkrabství a byl připraven na další historické znemožnění. Užil jsem si ranní Prahy, která ještě spala a všude byl takový zvláštní klid, který je v Praze opravdu vzácný. Když jsem dorazil na místo setkání, do parčíku před Café Citadela, něco mi říkalo, že tohle bude super den, a taky byl.

Na turnaji jsme startovali společně s kolegyní Janou Blažkovou a bylo veselo. Janča totiž musela kolem poledne odejít, a protože jsem nemohl hrát sám a startoval jsem v mužsko-ženské dvojici, partnerky se mi střídaly jak na běžícím páse. Často se mi tak stalo, že jsme po dramatické bitvě společně zvítězili, ale další klání jsme už absolvovali proti sobě. Mohl jsem si tak zahrát s různými spoluhráčkami, od mých vrstevnic až po paní v seniorském věku. 

Na okolních hřištích probíhalo souběžně několik klání a protože některé hry se posouvaly kupředu jen bodíček po bodíčku, turnaj se protáhl až do pozdních, odpoledních hodin. Nikomu to ale nevadilo, poblíž byla příjemná kavárna, kde jsme mohli nabrat síly a dát si něco dobrého k jídlu a pití. 

Nejprve se hrály základní skupiny, v našem případě případě s pěti účastníky. Společně s Janou (a později dalšími spoluhráčkami) jsme skončili na druhém místě a vypadalo to nadějně. Našimi dalšími soupeřkami ve finálových skupinách byly dvě dámy v pokročilém důchodovém věku. Já měl tentokrát za partnerku také starší spoluhráčku a říkali jsme si, že to hravě zvládneme. Dámy se po celou dobu turnaje „skrývaly“ na hřišti, které mělo nejvyšší trávník a kolikrát v něm nebyl košonek ani vidět. První hru vyhrály paní 4:0 a už jsme si tak jisti nebyli. V dalších hrách to s námi šlo čím dál tím víc z kopce. Naše soupeřky nás školily neuvěřitelně přesnými zásahy a když už to vypadalo, že máme konečně šanci na bod, tak nás s přehledem opět překonaly a nakonec jsme odcházeli s ostudnou porážkou 0:12. Byla to krásná ukázka toho, že v této hře věk opravdu nehraje žádnou roli. Nějaké extrémní výdeje energie se tu od vás neočekávají, spíše je to hra trpělivosti, koncentrace a hlavně přesnosti a té tyhle dámy měly na rozdávání. 

Turnaj jsme si ale jinak opravdu užili, každý chtěl vyhrát a zdravá soutěživost byla cítit na každém mužstvu, ale vždy v rámci fair-play. Někdy se stalo, že koule byly od košonku vzdáleny úplně stejně a místo toho, abychom se hádali do krve, tak jsme si prostě každý rozdělili po bodu a bylo.

Nakonec jsem se - společně s řadou mých spoluhráček - umístil na 7. místě a dokonce jsem si odnesl i cenu, které do turnaje věnovala Komerční banka. Až někdy dostanu chuť na dobré víno, vím, že jsem si tenhle otvírák poctivě vybojoval na příjemně stráveném turnaji v pétanque.
Další akce bude zase až 16. září, tak sportu zdar a na viděnou na orientačním závodu Oplanská bloudička. 

Ondřej Švec, OSPPP

P1030367
P1030372
P1030375
P1030390
P1030402
P1030466
P1030403
P1030465
P1030463
P1030459

 

Oplanská školička orientace v přírodě

Další akcí SOBSA, která se uskutečnila v sobotu dne 3. června v Oplanech, byla ŠKOLIČKA ORIENTACE. Ve třech kategoriích se jí zúčastnilo 170 závodníků především ze Středočeského kraje a z Prahy. Odboráři startovali opět zdarma. Počasí závodníkům přálo, což přispělo ke všeobecné spokojenosti. Cílem této akce bylo poskytnout především začátečníkům zdarma metodické materiály a odpovědět na všechny otázky. K tomu byl vytvořen tým odborných poradců, na které se zájemci o rady obraceli. Nejmladšímu účastníkovi byly 2 roky, ale i on KRÁTKOU trať zvládl. Jak vyplývá z názvu mapy ČERVENÝ VRCH, tak se nejednalo o pohyb na rovině. O to více uvítali účastníci drobné občerstvení v cíli. Doporučuji všem odborářům sledovat pravidelně stránky SOBSA na www.sobsa.cz, kde se včas dozvědí o připravovaných akcích SOBSA.

Rudolf Vaigl

Skolicka-bloudicky-2017-7
Skolicka-bloudicky-2017-6
Skolicka-bloudicky-2017-5
Skolicka-bloudicky-2017-4
Skolicka-bloudicky-2017-3
Skolicka-bloudicky-2017-1
Skolicka-bloudicky-2017-2