Akce květen 2017

Přechod Bílých Karpat a Orientační závod

Jak během čtyř dnů ujít bezmála 90 kilometrů
Musíte mít turistiku opravdu rádi, abyste na prodloužený víkend jeli přes celou naši republiku. A to my, parta horských turistů, opravdu máme. I když je nám v průměru padesát, snažíme se pod vedením Ivety Jünglingové každým rokem přejít nějaké zajímavé pohoří. Letos přišly na řadu Bílé Karpaty, malebné pohoří na Horňácku na moravsko-slovenském pomezí.

Ve čtvrtek 18. 5. jsme se sešli v hotelu Filipov ve Filipově údolí nedaleko obce Javorník, přičemž většina se tam dostala pěšky přes krásný Kuželovský mlýn. I když se po večeři rozproudila družná zábava, před desátou večerní byl všude klid. Všichni měli respekt z nejdelší páteční etapy přes Velkou Javořinu, Kubíkův vrch a rozhlednu U křížku (celkem něco přes 30 km). Tuto dlouhou etapu nakonec všichni zvládli a došli na chatu Lopeník. V sobotu jsme z Lopeníku vyrazili variantně do kopaničářské obce Žítková. Radost nám udělalo nejen počasí, ale i zasloužené pauzy na oběd: v pátek na slovenské Holubyho chatě a v sobotu na chatě Jana poblíž Mikulčina vrchu. V sobotu odpoledne jsme se zastavili u zvoničky „Žítkovských bohyní“ a někteří z nás si koupili i dobroty v nedaleké kozí farmě. V Žítkové nás čekala bohatá polopenze a příjemné závěrečné večerní posezení, při kterém jsme si připili na zdraví dvou novorozených vnoučat Hostivíta a Prokopa. V neděli ještě většina absolvovala závěrečnou etapu do Bojkovic s nádhernými výhledy na okolní louky. Na úplný závěr, během čekání na přestupu na rychlík v Újezdci u Luhačovic, jsme pod heslem „kolínka si broukaj“ stihli sníst i porci ovarového kolena čvýborných palačinek.
Věřte nebo ne, ale ti nejzdatnější z nás během čtyř dnů ušli kolem 90 kilometrů. Když jsme se 21. 5. loučili, už jsme se začali těšit, kam se (budeme-li zdrávi) vypravíme příští rok.

Milan Karmazín, účastník akce

Kochat-se-ale-kvtiny-netrhat
Pjemn-unaven-a-astn-vletnci
Nejtch-je-poslednch-dvacet-kilometr
Ndhern-proda-Blch-Karpat
Louka-jakou-svt-nevidl


Orientační závod Správným směrem s Vitalitas

V sobotu 27. května se uskutečnil závod o nejlepší orientační běžce, členy Odborového svazu peněžnictví. Konal se v Dobříši, Na Vlašce, v lese kolem vrchu Kazatelna. Za pěkného, až velmi teplého počasí startovalo 80 účastníků v šesti kategoriích podle vyspělosti závodníků. Ceny pro nejlepší odboráře byly uděleny v pěti ze šesti kategorií. Všechny ceny si odnesly ženy. Alena Brabencová a Libuše Pláničková z UNI Credit, Jana Šafránková z Komerční banky, Ilona Setničková z ČSOB Factoring a Hana Svobodová z České spořitelny. Výhodou pro starší závodníky bylo přepočítávání dosažených časů tak zvaným věkovým koeficientem. Od třiceti let se tedy každý může těšit, že opotřebení jeho tělesné schránky bude ve výsledném čase zohledněno. Tato praxe je uplatňována na všech orientačních závodech.
Vyhlášení výsledků a ocenění nejlepších se uskutečnilo po společném obědě v restauraci Modrá Kočka. Účastníci byli s organizací závodu spokojeni, většina i se svými výkony. Další akcí, na které bychom rádi uvítali co nejvíce odborářů, je turnaj v petanque v sobotu 10. června na Vyšehradě. Tak jako v Dobříši tak i na Vyšehradě startují odboráři zdarma.

Ruda Vaigl

IMG20170527170841HDR
IMG20170527170643
IMG20170527170629
IMG20170527170442
IMG20170527170139
IMG20170527170309