Dlužím jedno nájemné

Dobrý den, chci se zeptat na můj velký problém. Majiteli bytu dlužím na nájemném jednu platbu, opozdila jsem se s platbou. Prosila jsem majitele, že jsem se dostala do špatné situace, ale že nájemné uhradím. Majitel mi odpověděl zasláním sms, že pokud neuhradím dlužnou částku, mám se okamžitě vystěhovat. Kauce je 23 600 Kč a propadla by mně. Nemám tedy ani finance na zajištění bydlení. Pokud uhradím dlužnou částku, může mě majitel stejně vystěhovat? Prý mně pošle výpověď e-mailem a již o víkendu přijde s novým nájemcem na prohlídku bytu. Mám nějaké právo zůstat v bytě, nerada bych to řešila soudně. Děkuji.

Dobrý den,
Jistota neboli kauce vám nemůže propadnout. Právě kauce má sloužit na takovéto mimořádné situace. Nevidím ovšem, jak jste si kauci smluvili v nájemní smlouvě a jak vysoké hradíte nájemné a zálohy na služby. Podle § 2254 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník platí, že ujednají-li si strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, nesmí být jistota vyšší než šestinásobek měsíčního nájemného. Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.
Neuhrazení jednoho nájemného není podle občanského zákoníku důvodem k výpovědi nájmu bytu a ani k tzv. okamžité výpovědi. Pokud vám pronajímatel dá výpověď, obraťte se například na některou z poraden Sdružení nájemníků ČR, kde vám poradí s dalším postupem.